Raporty / Jak działa upadłośc konsumencka

 • 2009-04-15 15:51:04Jak działa upadłośc konsumencka
  Od końca marca każda osoba prywatna może ogłosić upadłość konsumencką. Na jakich warunkach można to zrobić i jakie korzyści mogą płynąć z takiej decyzji?

  Upadłość konsumencką może ogłosić osoba niewypłacalna. O niewypłacalności orzeka sąd na prośbę dłużnika. Jednak najpierw sprawdza czy długi nie powstały z winy dłużnika, gdyż upadłość konsumencka przysługuje tylko osobom mającym kłopoty finansowe z przyczyn od nich niezależnych, jak niezawiniona utrata pracy, choroba czy wypadek.

  Po ogłoszeniu upadłości wierzyciele nie mogą naliczać żadnych dodatkowych opłat czy odsetek. Wszystkie długi zatwierdza sąd, przez co dłużnik dokładnie wie, ile i komu jest winien. Z drugiej strony nie może już zaciągać nowych kredytów, aż do spłacenia dotychczasowych długów.

  Upadłość nie chroni jednak przed komorniczą licytacją. W przypadku mieszkania sąd po jego sprzedaży przekazuje dłużnikowi pieniądze na roczny wynajem innego mieszkania.

  Jeśli drogą licytacji nie udało się spłacić całego zadłużenia, sąd negocjuje z dłużnikiem i wierzycielami plan jego spłaty, która nie może trwać dłużej niż pięć lat.

  W trakcie spłaty sąd może zwiększać lub zmniejszać wysokość miesięcznych spłat w zależności od zmiany sytuacji finansowej dłużnika.

  Źródło: Metro

  15.04.2009

  Paweł Szygulski
Zobacz również

Tagi

Komentarze

Komentarz:  
Pole wymagane
Autor:  
Pole wymagane
    Podaj ósmy znak kodu   5J92AyPhCh: